10  noyabr kuni AQSH ning Yevropa Tiklanish va Taraqiyot Banki  hamda “Agromir Juice”  MCHJ QK orasida 10 mln dollarga kredit shartnomasi imzolandi.
Agrosanoat sektoriga bo’lgan yangi investitsiyalar YETTB ning O’zbtkistondagi faoliyatining yangi bosqichini nichonlamoqdalar.  O’zbekiston Respublikasi Markaziy Osiyoda qishloq xo’jaligi mahsulotlarining yirik ishlab chiqaruvchisi bo’lishga intilishida Bank har tomonlama qo’llab  quvvatlamoqda.
“Agromir Juice”  MCHJ QK ga O’zbekiston bozorida yetakchi sharbatlar ishlab chiqaruvchisi sifatida  YETTB  tomonidan ajratilgan 10 mln dollarlik kredit, Respublika iqtisodiyotiga qiziqishi bo’lgan xususiy investorlarga ijobiy signal bo’ladi, xamda soha etakchi standartlarini  joriy etishga imkon yaratadi.
5 mln AQSH dollarlik mablag’ avtomatik boshqaruv tizimi bilan jihozlangan zamonaviy omborhona qurilishiga sarflanadi. Bu albatta zararni kamaytirishga, zahiralardan foydalanish samarasini oshirishga va logistika sohasi hamda ishlab shiqarishda vositalarni tejash imkonini beradi. Qolgan 5 mln AQSH dollari “Agromir” ning aylanma mablag’lar ehtiyojini qondirishga    hamda  korhona balansini restrukturizatsiyasiga sarflanadi.
YETTB ning birinchi vitse prezidenti Fil Bennetning takidlashicha  “Agromir” bilan ishlashni boshlaganimizdan buyon ohirgi o’n yil ichida bizning davlatimizda  bu  birinchi agrosanoat loyihasidir.   Bizning O’zbtkiston bilan bo’lgan yangi xamkorligimizni ushbu korhona bilan bo’lgan  ish faoliyatimizni qayta tiklayotgan vaqtga to’g’ri  kelishi juda ramziydir. Bizning sarmoyamiz na faqan uning  ish faoliyati ko’rsatgichlarining samarasini oshiradi balki korporativ boshqarish tizimini ham yahshilaydi.
ETTB  hususiy sektorni rivojiga urg’u berilgan infrastrukturadan to qishloq ho’jaligigacha bo’lgan turli sektorlar loihasi uchun  12,3 mlrd hajmdagi mablag’ tikkan Markaziy Osiyoda Yirik sarmjyador hisoblanadi.

10 ноября подписан кредитный договор на сумму в 10 млн. долл. США между Европейским Банком Реконструкции и Развития и СП ООО “Agromir Juice”
Новые инвестиции в агропромышленный сектор знаменуют собой начало нового этапа деятельности ЕБРР в Узбекистане. Банк наращивает усилия по оказанию поддержки республике Узбекистан в ее стремлении стать крупным производителем сельскохозяйственной продукции в Центральной Азии.
Кредит на сумму в 10 млн. долл. США, предоставленный ЕБРР - СП ООО  “Agromir Juice” (“Agromir”) как ведущему производителю соков на рынке Узбекистана, позволит внедрить передовые отраслевые стандарты и станет позитивным сигналом для частных инвесторов, проявляющих интерес к республике.
Сумма в размере до 5 млн. долл. США будет израсходована на строительство современного склада, оборудованного автоматизированной системой управления. Это позволит сократить потери и повысить эффективность управления запасами и будет способствовать экономии средств на производстве и в сфере логистики. Остальные 5 млн. долл. США пойдут на удовлетворение потребностей “Agromir” в оборотных средствах и реструктуризацию баланса предприятия.
Первый вице-президент ЕБРР Фил Беннетт заявил: «Это наш первый агропромышленный проект в стране за последние почти 10 лет – с тех пор, когда мы впервые начали работать с “Agromir”. Весьма символично, что наше новое взаимодействие с Узбекистаном совпадает по времени с возобновлением нашей деятельности с данным предприятием. Наше финансирование позволит не только улучшить показатели эффективности его работы, но и улучшить его систему корпоративного управления».
ЕБРР является крупнейшим инвестором в Центральной Азии с объемом вложений почти в 12,3 млрд. долл. США, выделенных на проекты в самых разнообразных секторах – от инфраструктуры до сельского хозяйства, с особым акцентом на развитии частного сектора.