Salom, qadrli Agromir.
Potrebitel.uz guruhi nomidan senga xat yozmoqdamiz. Xatimizning birinchi satrlaridanoq sening guruhimizga bo'lgan qamxo'rliging, e'tiboring uchun tashakkur izhor qilmoqchimiz. Har yili sen bizni mehmonga taklif qilasan, va bizlarni o'z yaqinlaringdek kutib olishga zo'r berib harakat qilasan. Sen bizlarni Toshkentdan to'rt yuz kilometr naridagi sehrli Samarqand shahriga olib borasan, o'zingning ko'rkam zamonaviy zavodingni ko'rsatasan, mehmon qilasan va go'zal shahar bo'ylab sayr qildirasan.
Biz shuni anglab yetdikki, bizlar sertashvish va oddiy bo'lmagan mehmonlarmiz. Bizlarning sening katta zavodingda har bir burchakka kirib chiqishga, barcha lampochkalar, tutqichlar va tugmachalarni ushlab ko'rish va aylantirishga aqlimiz yetadi. Biz hech kim suratga olishi mumkin bo'lmagan joyni suratga olamiz va yuzlab eng aldamchi savollarimizni beramiz. Biz sening sharbatingni litrlab ichamiz, bunda yana sendan bu sharbatlar siqib olingan mevalarni ko'rsatishingni talab qilamiz. Bizlar uy kattaligidek hajmdagi ko'plab sharbatlar siqib chiqarilgan birinchi bochkaning jo'mraklarini burab qo'ymagunlarigascha, toki sharbat siqib olinadigan sexdan sudrab olib chiqmagunlarigacha shu yerda bo'lamiz. Bilasanmi, bular qanday bochkalar. U yerda yangi siqib olingan, quyuq, tiniq bo'lmagan, siqib olingandan keyin ko'piklari bilan nordongina sharbat yig'iladi.
Agromir, sen yana bizlarni ishonmaydi deb o'ylamagin, sening sharbatlaring eng tabiiysidir. Biz bularni basseyn (sun'iy hovuz) yonida tonnalab olmalar turganida va butun hudud bo'ylab quyoshda gektarlab sharbati siqib chiqarilgan olmalar quritilayotganini ko'riboq anglaganmiz. O'tgan yili esa bizlar olcha danaklari ortilgan ketma-ket tizilgan yuk mashinalarini ko'rganmiz. Ha-ha, bizlar sharbat siqib chiqariladigan sex devorlariga chiqib oldik, va u yerda mevalardan sharbat siqib olingandan so'ng qolganlari to'kiladigan sharbat siqgich trubalarini topib oldik. Sen bizlardan xafa bo'lma, bizlarning Potrebitel.uz guruhimiz hamma yerga hozir, bizlar hammasini tekshirib ko'rishimiz kerak. Haqiqatdan ham bizlarga sening zavodingda bo'lish qiziqarli, va bizlarning nimalarni ko'rganimiz va nimalar qilganimiz bilan juda ham maqtangimiz kelyapti. Bizlar sening super laboratoriyangdagi hamma konsentrasiyalangan, to'yintirilgan sharbatlar va pyurelarni yeb qo'ymadik deb o'ylaymiz. Juda ham mazali va yoqimli edi.
Va yana shuni tan olishimiz kerakki, bizlar qopqog'I ko'chirilgan bir quti sharbatni konveyerga qo'yib qo'ydik. Biroq qandaydir shayton-avtomat uni urdi va konveyerdan polga tushirib yubordi. Bizlar uzr so'raymiz, bizlar konveyer uni o'tkazadimi yoki yo'qmi, tekshirib ko'rmoqchi edik. U o'tkazmadi. Bizlar qutini o'sha yerda qoldirdik.
Agromir, bizlar sen haqingda va, Bliss va Meva sharbatlari haqida, Marinelle bankalaridagi karsillagan bodring va pomidorlar haqida hammaga so'zlab berdik. Sharbatlar haqida esa olmadan boshlab konveyerdagi quti ichidagi sharbatni ishlab chiqarishgacha bo'lgan jarayonni o'z ko'zimiz bilan ko'rganimiz haqida hammaga hikoya qilib berdik. Va uning ichiga hech qanday mo'jizaviy konservantlar qo'shilmaydi. Rang beruvchi moddalar ham qo'shilmaydi. Shunchaki, sharbat mevalardan siqib olinadi, filtrdan o'tkaziladi, kerakli quyuqlikkacha quyuqlashtiriladi, bosim va harorat ostida sterilizatsiya qilinadi. Va faqat sen vitaminlarni maksimal darajada saqlab qolish uchun sterilizatsiya temperaturasini tekshirib turasan.
Bizlar bu yerda, Toshkentda, senikida mazasini tatib ko'rgan Marinelle tomat pastasini sotib oldik. Juda mazali. Ayniqsa uni eritib, qovurilgan tovuq yoki kabobga tomatli sous (qayla) sifatida foydalanilsa. Rahmat.
Katta iltimos: sizlarning texnologingiz Natalya Gluxovaga bizlarning nomimizdan alohida ehtirom, ular bizlarga shunchalik yoqib qoldilarki, hattoki biz ularni o'zimiz bilan Toshkentga olib ketmoqchi bo'ldik. Juda ajoyib mutaxassis.
Va yana direktor o'rinbosari Fazliddin aka Mordanovga bizlarning nomimizdan salom ayt, u juda ham ajoyib inson, u kishi bilan zavodda yurish qiziqarli edi.
Laboratoriyadagi qizlar va sexdagi yigitlarga ham bizlardan ta'zim va rahmatlarimizni yetkazib qo'y.
Va yana sening zavoding oshxonasidagi oshpazlarga ham. Samarqandcha osh haqiqatdan ham juda ajoyib edi.
Sen yana bizni o'ziga xos ta'mga ega bo'lgan qatiq bilan mehmon qilding. Biz bilamizki, Agromir, bu qatiq sening yordamchi xo'jaligingda tayyorlangan. U yerdagi sigirlar muntazam meva qoldiqlarini yeydilar, shuning uchun ham ularning sutlari juda mazali. Qatig'i ham jida quyuq, qoshiq solsang, turadi. Yordamchi xo'jalik ishchilariga ham bizlarning nomimizdan katta rahmat aytib qo'y.
Va yana marketing bo'limi qizlariga ham, ular bizlar haqimizda o'z yaqinlaridek g'amxo'rlik qildilar.
Xullas, Agromir,sening zavodingga qilgan safarimiz, bizlar uchun nihoyatda katta sovg'a bo'ldi. Guruh moderatorlarining aytishicha, guruhdagi 100 dan ortiq kishi senikida, Samarqandda mehmon bo'libdilar. To'g'risini aytsak, bizning guruhimizda 100 mingdan ortiq kishi bor. Modomiki shunday ekan, hurmatli Agromir, marxamat qilib bizlarni yana mehmonga chorla. Bizlar mamnuniyat bilan yana borar edik, yana juda ko'plab insonlar borishni xohlaydilar.
Agromir, shuning bilan senga xayr deymiz. Bliss va Meva sharbatlarini ichamiz va seni eslaymiz. Sabrsizlik bilan yangi uchrashuvlarni kutib qolamiz. Qiziqarli ekskursiya, bizlarga bo'lgan e'tibor uchun, sening mazali sharbatlaring uchun senga rahmat!
Ana endi savol va javoblar vaqti keldi.
Iste'molchi.uz guruhi qatnashchilari Bliss va Meva sharbatlari ishlab chiqaruvchi Samarqand zavodiga ekskursiyaga hozirlik ko'rar ekanlar, zavod rahbarlari va xodimlariga 600 dan ortiq savollar berdilar. Biz takrorlarni tashlab ketamiz va eng ommabop savollarga berilgan javoblarni keltiramiz. Agar biror-bir muhim savollarga javoblar aytmagan bo'lsak, siz bu savolni har qachon konkurs mavzusida berishingiz mumkin.
Agromir qayerga va nima eksport qiladi? Siz o'z mahsulotingizni AQSh lariga eksport qilasiz, shu to'g'rimi?
Ha, to'g'ri. AQSh lariga sharbatlarni eksport qilish joyi mavjud. Shuningdek, Qozog'iston, Turkmaniston. Afg'oniston, Xitoy, Hindiston va Yaponiyaga. Sharbatlar kabi tayyor mahsulotlardan tashqari bizning mevalarimizdan tayyorlangan tayyor konsentratlar ham eksport qilinadi. Konsentrlatsiyalangan, to'yintirilgan sharbatlar Rossiya va Qozog'istonga eksport qilinadi, bu yerda ulardan bir nechta ommabop brendlar ostidagi sharbatlar qaytadan tiklanadi.
Sharbatlarni vitaminlar bilan to'yintirasizlarmi?
Yo'q, hech narsa qo'shmaymiz. Bliss va Meva sharbatlarida mevalarning o'z tarkibidagi tabiiy (tabiatga xos) vitaminlar mavjud.
Bir litr Bliss sharbatini olish uchun necha kg olma kerak bo'ladi?
1200 gr ga yaqin. Po'stlog'I va o'zagini chiqarib tashlash kerak.
Qanday konservantlar ( konservalangan oziq-ovqatni buzilishdan saqlovchi modda) qo'shiladi?
Hech qanday.
Agar konservantlar qo'shilmas ekan, u holda sizning sharbatingiz uzoq muddat davomida qanday qilib buzilmasdan turadi?
Agar siz uyda konservatsiya qilsangiz, siz ham konservantlar qo'shmaysiz. Faqat toza, oksidlanmaydigan idish - bankada sterilizatsiya qilasiz. Bizlar esa ultrapasterizatsiya qilamiz - bu yuqori bosim ostida isitish. Ultrapasterizatsiya sterilizatsiyaga nisbatan temperatura pasayishi hisobiga ko'plab vitaminlarni saqlab qolish imkoniga ega. Aynan yuqori bosim temperaturani kamaytirish imkonini beradi, va bunda barcha zararli bakteriyali florani yo'q qiladi.
Ananas, apelsin va boshqa tropik mevalar qayerdan kelgan? Bu mevalar bizda yetishtirilmaydi-ku. Poroshok kukuni qo'shiladimi? (bu yerda ayyorlik bilan ko'z qisiladi)
Hech qanday poroshok kukuni. Bizlar o'zimizda yetishtirilgan olma, olcha, smorodina (qorag'at), ejevika (maymunjon), shaftoli, o'rik va boshqalarni quyultirganimiz kabi, ananas, mango, apelsin va boshqa ekzotik mevalar juda yaxshi o'suvchi mamlakatlar ham xuddi shunday usulda, mevalarni bug'latish orqali ortiqcha suvni chiqarib yuborib, quyultiradilar va sharbat ishlab chiqaradilar. Mutlaqo tabiiy konsentrat, pasta holatiga yaqin juda quyuq sharbat olinadi. Ana shuni biz sotib olamiz. Asosan Isroildan olamiz, u yerning sifati juda yaxshi. Sizning guruh qatnashchilaringiz uni totib ko'rishgan:)
Sharbatlar uchun mevalar aniq qayerdan keltirilgan? Qaysi meva qaysi viloyatdan?
Olma, pomidorlar, uzum, olcha - asosan Samarqand va Samarqand viloyati atroflaridan. Shu jumladan, Agromirning o'z shaxsiy bog'laridan. Anor va behi Surxondaryodan keltiriladi. Malina, maymunjon va qulupnay Toshkent va Toshkent viloyatidan olib kelinadi. Ayniqsa Bo'stonliq tumanidagi malina va maymunjonlar o'ziga xos mazaga ega.
Sharbatni tiklash uchun siz qanday suvdan foydalanasiz? Qanday qilib filtrdan o'tkazasiz?
Agromirning o'z xususiy artezian qudug'I bor, bu yerdagi suv nihoyatda toza va yuqori sifatli bo'lib, sharbatlarni normallashtirish uchun juda qulaydir. Faqat undangina foydalanamiz.
"Qishki" va "yozgi" sharbatlar bir-biridan farq qiladimi?
Sevimli sharbatingizning aniq mazasini xaridorga kafolatlash, o'sha sharbat ishlab chiqarilgan davrda ayniqsa yaxshi bo'lgan har bir meva konsentratidan tiklangan sharbat orqali amalga oshiriladi. Bu usul yil fasllariga bog'liq bo'lmagan holda, har bir partiyani (turkumni), belgilangan ta'm, shirin mazasi, hidi va quyuqligini kafolatlaydi.
Iste'molchilarning eng sevimli savoli - kimdir sharbatda ko'rib qolgan mog'orlar haqida.
Bliss va Meva sharbatlari konservantlar qo'shilmasdan tabiiy bo'lib, bas shunday ekan, xuddi har qanday tabiiy sharbatda bo'lgani kabi bunda ham mog'or paydo bo'lishi mumkin. Mog'or konservantlar bilan birga yashamaydi. Biroq! Mog'or paydo bo'lishi uchun, uning sporalari quti ichiga kirishi kerak. Agromirning ishlab chiqarish liniyalari shunday o'rnatilganki, ishlab chiqarish jarayoni vaqtida hech qanday bakteriya yoki sporalar sharbat ichida tirik qolmaydi. Sikl (ishlab chiqarish sikli - jarayoni) mutlaqo yopib tashlangan. Shunday qilib, agar sharbatda mog'or paydo bo'lgan ekan, buning sababi bitta - quti razgermetizatsiyasi, qutining germetikligi buzilgan.
Ya'ni qutida havo kiradigan teshik bo'lishi mumkin, bu esa mog'or sporalarining urug'lanishiga olib kelishi mumkin.
- Bu razgermetizatsiya - germetiklikning buzilishi qayerda bo'lgan - mana bu savollarning savoli.
- Qutini yuklanayotganda yoki savdo shahobchasiga transportda olib borgunga qadar yo'lda shikastlashlari mumkin.
- Qutiga savdo shahobchasida zarar yetkazishlari mumkin.
- Inson omili ham bo'lishi mumkin, biroq bu Agromir zavodida juda kam uchraydigan hodisa, bu yerda har bir quti sharbat kuchli datchiklarning (qabul qiluvchi va uzatuvchi qurilmalarning) ko'plab tekshiruvlaridan o'tadi. Bu sodir bo'lishi mumkin bo'lgan yagona asos - bu konveyer to'satdan to'xtab qolgan vaqtda yuz berishi mumkin.
- Shunday vaziyatlar bo'lganki, savdo shahobchasida insofsiz odamlar himoya halqasini buzib, qopqog'ini ochganlar. Sharbatni ichganlar, qopqog'ini yopganlar va joyiga, peshtaxtaga qo'yib qo'yganlar. Ayniqsa shunga o'xshash hodisalar aksiyalar o'tkazilayotgan vaqtda tez-tez sodir bo'ladi.
Shuning uchun sharbat sotib olayotganda, himoya halqasi butunligini albatta tekshiring. U qopqoqqa jips yopishgan va mahkamlangan bo'lishi kerak. Mana biz konveyerdan bir qutini oldik va qopqog'ini buradik, himoya halqasi pastga qarab qoldi. Bu suratda aniq ko'ringan.
Qutidagi sharbatni ohista siqib, siz undan havo chiqayaptimi yoki siqilmay qolyaptimi, sezishingiz mumkin.
Muammo nimadan kelib chiqqanini aniqlash mumkinmi?
Albatta mumkin. Buning uchun xaridor muammoli sharbat qutisini taqdim etishi kerak. Har bir partiya - turkumning sharbat namunalari zavoddagi maxsus arxivda yil davomida saqlanadi. Uni savdo shahobchasidagi quti bilan taqqoslash mumkin. Agar namunada muammo bo'lmasa, demak ushbu turkumdagi barcha qutilarda ham muammo yo'q. Keyin esa shikastlangan o'ramni va mog'orni o'zini o'rganish kerak. Juda ko'p mog'or turlari mavjud. Aksar hollarda ularning turiga qarab u qanday sharoitlarda qutiga tushib qolganini aniqlash mumkin. Har qanday holatda ham buning sababi razgermetizatsiya bo'lib, buni oshkor qilish kerak. Agromir zavodi xodimlari har doim o'z laboratoriyalariga sharbatni ekspertizadan - tekshirishdan o'tkazish, shuningdek mustaqil laboratoriyalarida ekspert tekshiruvini o'tkazishga tayyorlar. Chunki ular o'z mahsulotlariga ishonadilar.
Deyarli birinchi siqilgandan keyingi, tindirilmagan sharbatni ishlab chiqarish yaxshi emasmi?
Sizning qatnashchilaringiz bizlardan ishlab chiqarish liniyasining ishlash jarayoni vaqtida olingan birinchi siqilgan sharbatning mazasini totib ko'rish uchun to'pladilar.Biz bu savolni kutmagan edik, shuning uchun ham chiroyli idishga emas, balki oddiy toza bankaga yig'dik. Siz uni texnolog Natalya Gluxova qo'llarida ko'ryapsiz.
Shuning uchun ham bizning sharbatimiz toza qahrabo rangiga kirguncha filtrdan o'tkaziladi. Agar meva birinchi marta siqilganidan keyin olingan va filtrdan o'tmagan sharbatga talab bo'lganda edi, bizlarda ham uni sterilizatsiya qilish va quyish muammolari bo'lmas edi. Biroq hozircha unga talab yo'q.
Sharbat, nektar, mors va tarkibida sharbat mavjud bo'lgan ichimlik nimasi bilan bir-biridan farq qiladi?
Sharbatlarda mevalar 100% ni tashkil qilishi kerak. Standart bo'yicha sharbatga hattoki 1,5% dan ortiq shakar qo'shish mumkin emas. Aks holda bu sharbat hisoblanmaydi. Kislotalilik regulyatori (kislotani tartibga solib turuvchi) esa mumkin. Yana quyuq konsentrat uchun sharbar quyuqligini kerakli holatga keltirish uchun suv kerak bo'ladi. Qolgan barcha ishlab chiqarilayotgan ichimliklarga eng yaxshi maza darajasiga yetishishi uchun turli foizlarda shakar, nordon maza beruvchi modda, mevalar aralashmasi va suv qo'shiladi.
Nima uchun qovun, tarvuz va qovoqdan sharbat olinmaydi?
Ularga talab yo'q. Bizlar O'zbekistonda bu mahsulotlarni tabiiy holda iste'mol qilishga o'rganganmiz, narxlari ham uncha baland emas.
Umuman shakarsiz sharbatlar ishlab chiqarishni rejalashtiryapsizmi?
Bizlar uni anchadan beri ishlab chiqaramiz. Olmali, anorli va tomatli Bliss sharbatlari toza tabiiy shirin ta'mga ega. Ularni ishlab chiqarishda biz ularga shakar qo'shmaymiz. Butunlay.
Ha aytmoqchi, pomidor sharbati haqida. Nimaga u sizlarda sho'r emas?
Shuni hisobga olishimiz kerakki, tuz o'ziga xos komponent. Har bir xaridor sharbatni qancha tuz bilan iste'mol qiladi va unga qaysi biri mazali, o'zi hal qiladi. Tuzni har doim ta'bga qarab qo'shish mumkin. Sharbatdan esa tuzni ajratib olib bo'lmaydi.
Bliss va Meva ishlab chiqarishda ISO standartlari joriy etilganmi?
Korxonada ISO 9001:2008 sifat menedjmenti tizimining "Sifat menedjmenti tizimi" va ISO 22000:2005 ning "Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi menedjmenti tizimi" va FSSC 22000 amal qiladi, shu jumladan FIFO (First in-First off) tizimi ko'zda tutilmoqda, bu shuni bildiradiki, "birinchi kelgan - birinchi ketadi". Faqat arxiv xonasidagi mahsulotlar qoladi (ishlab chiqarilgan mahsulotning har bir partiyasidan mahsulotlar saralab olinadi va bir yil mobaynida saqlash uchun arxiv xonasiga jo'natiladi). Saqlashdan bir yil o'tgandan so'ng qaytadan fizik-kimyoviy va mikrobiologik tekshirishlar o'tkaziladi.
Epilog - Xotima
Bliss va Meva sharbatlari ishlab chiqarish zavodiga ekskursiya qilgan ishtirokchilarda zavod xodimlariga savollar qolmadi. Ular bu yerda bir necha soat davomida vaqtlarini ajoyib tarzda o'tkazdilar va hammasini o'z ko'zlari bilan ko'rdilar. Rahmat, Agromir!
Mulohazalardan:
- Men juda xursandman! Agromir xodimlari naqadar mehmondo'stlarki, bizlarni yaqin qarindoshlaridek qabul qildilar! Endi men barcha yaqinlarimni ularning mahsulotlarini sotib olishlarini targ'ib qilaman va ularga ishonaman! Tashkilotchilarga alohida tashakkur! Sizlar beqiyossiz!
- Ajoyib sayyohat. Tashkilotchilarga rahmat!!!
- Agromir texnologi Natalyaga rahmat, hamma savollarga javob berdi !!! Liliya Nikolenkoga Samarqandga sayyohat uyushtirganiga, sehrli Samarqand haqidagi qiziqarli hikoyalari uchun rahmat. Hammaga rahmat, juda ajoyib va ahil kompaniya bo'ldik!
- Barcha tashkilotchilarga esda qolarli kun uchun katta rahmat! Agromir Kompaniyasiga farovonlik va yangi yutuqlar tilayman! Zo'r bo'ldi!
- Hammaga qiziqarli sayyohat, taassurotlar uchun rahmat. Ajoyib bo'ldi.
- Samimiy qabul qilgani uchun Agromir kompaniyasiga, barcha tashkilotchilar va ishtirokchilarga katta rahmat! Yorqin taassurotlar va hissiyotlar juda ko'p.
- Tashkilotchilar, moderatorlarga rahmat, o'zimni yomon his qilayotgan bo'lishimga qaramasdan, bu juda zo'r sayyohat bo'ldi. Iste'molchi tufayli mening bilim doiram juda kengaydi. Endi men barcha narsani farqlay olaman, sharbat va kolbasalardan tortib, laminatgacha.
- Barcha tashkilotchilar va ishtirokchilarga katta rahmat! Bu bilim olish uchun xizmat qiladigan va qiziqarli sayyot bo'ldi! Men katta huzur-halovat oldim!
- Tashkilotchilar va ishtirokchilarga rahmat.
- Ajoyib fotosuratlar, qiyosi yo'q sayyohat, qiziqarli ekskursiya! Liliya Nikolenko so'zlab bergan qadimiy Samarqand to'g'risidagi afsona va rivoyatlar barcha maqtovlardan ham yuqori! Iste'molchiga katta rahmat, Agromirga katta rahmat.
- Samarqandga, Agromir zavodiga sayyohat uyushtirganlarga katta rahmat!!! Ekskursiya na faqat qiziqarli, quvnoq bo'ldi, balki bilim orttirish uchun ham xizmat qiladigan bo'ldi. Liliya Nikolenkoga alohida rahmat, ular na faqat yaxshi tashkilotchi, balki ajoyib gid - yo'l ko'rsatuvchi ham ekanlar. Ko'p narsani bilib oldik.
- Tashkilotchilar, moderatorlar va ishtirokchilarga tashakkur bildiraman, bu juda zo'r bo'ldi, taassurotlar juda ko'p, o'zim uchun juda ko'p narsani bilib oldim. Emil va Liliya, Sizlarga va bizning guruhimiz ishtirokchilariga barcha ishlarda rivojlanishni tilab qolaman. Sizlar katta harflar bilan yoziladigan AZAMATLARSIZ! BARAKALLA!
- Agromir senga maroqli sayyohat uchun rahmat. Iste'molchi.Uz Seni borliging uchun rahmat!
Yuqorida aytilganlarning hammasiga qo'shilaman!!! Agromirga, tashkilotchilar va qatnashchilarga katta rahmat!!! Juda qiziqarli, bilim olish uchun xizmat qiladigan va ijobiy bo'ldi!!!

Здравствуй, дорогой Агромир.
Пишем тебе письмо от группы Потребитель.уз. В первых строках хочется поблагодарить тебя за трогательное внимание к нашей группе. Каждый год ты приглашаешь нас к себе в гости, и не жалеешь усилий на то, чтобы встретить нас как родных. Ты везешь нас за четыре сотни километров из Ташкента в далекий волшебный Самарканд, показываешь свой красивый современный завод, угощаешь и катаешь по прекрасному городу.
Мы осознаем, какие мы непростые и хлопотные гости. На твоем огромном заводе мы умудряемся проникнуть в каждый уголок, потрогать и покрутить все пимпочки, ручечки, кнопочки. Мы фотографируем там, где никому нельзя фотографировать и задаем сотни самых коварных вопросов. Мы выпиваем литры твоего сока, при этом требуя предъявить нам те фрукты, из которых их отжали. Нас не утащить из цеха отжима до тех пор, пока нам не открутят крантик той самой первой бочки величиной с дом, которая стоит сразу после огромных соковыжималок. Ну ты знаешь какой бочки. Там, где собирается свежевыжатый сок, густой, непрозрачный, кисленький, еще с пенкой после отжима.
Ты не подумай, Агромир, что мы не верим, что твой сок самый что ни на есть натуральный. Мы это понимаем уже у бортика бассейна с тоннами яблок и глядя на гектары яблочных отжимок, которые сушатся на солнце по всей территории. А в прошлом году мы видели вереницы грузовиков с косточками от вишни. Да-да, мы забрались за стену цеха отжима, и нашли там трубы соковыжималок, из которых выгружается все что остается после отжима фруктов. Ты уж не сердись, мы группа Потребитель.уз, мы вездесущие, мы должны все проверить. Просто нам на твоем заводе все так интересно, и очень хочется же потом похвастаться тем, что мы видели и что делали. Мы надеемся, что мы не слопали все-превсе пюрешечки и концентрированные соки в твоей суперской лаборатории . Было вкусно и весело.
И еще хотим признаться, там, на конвейере, мы подставили одну пачку сока со сдвинутой крышечкой. Только какой-то шайтан-автомат по ней стукнул и вытолкнул ее с конвейера на пол. Мы извиняемся, очень хотелось проверить, пропустит или не пропустит. Он не пропустил. Мы пачку там, в коробку рядом бросили, если что.
Мы уже всем поведали про тебя, Агромир, и про соки Bliss и Meva, и про хрустящие огурчики с помидорками в баночках Marinelle. Про сок мы всем рассказали, что смотрели, как его производят прямо от яблок до пачки на конвейере. И что никаких чудо-консервантов туда не добавляют. И красителей не добавляют. А просто отжимают из фруктов, фильтруют, концентрируют, доводят до нужной густоты, да стерилизуют под давлением и температурой. И что температуру стерилизации ты так регулируешь, чтобы максимально витамины сохранить.
Здесь, в Ташкенте, мы купили томатную пасту Marinelle, которую у тебя там попробовали. Очень вкусная. Особенно если из нее томатный соус к жареной курочке или шашлыку разводить. Спасибо.
Большая просьба: передай особый поклон от нас твоему технологу Наталье Глуховой, она настолько понравилась нам всем, что мы даже хотели ее с собой в Ташкент увезти. Потрясающий специалист. И еще передай привет зам.директору Фазлиддину-ака Морданову, он такой классный, с ним было очень интересно по заводу ходить. И девочкам из лаборатории и ребятам из цехов наш поклон и спасибо передай. И еще поварам в твоей заводской столовой. Самаркандский плов был просто потрясающий.
А еще ты нас угощал катыком необыкновенно вкусным. Мы знаем, что катык этот с твоего подсобного хозяйства, Агромир. Что коровки там фруктовые отжимки постоянно едят, от того у них молоко такое вкусное. И катык такой густой, что ложка в нем стоит. Работникам подсобного хозяйства от нас тоже огромное спасибо передай. И девочкам из отдела маркетинга, которые заботились о нас как о родных.
В общем, поездка на твой завод, Агромир, это необыкновенный подарок для нас. Модераторы группы сказали, что уже более 100 человек из группы у тебя в гостях, в Самарканде побывали. Нас в группе уже более 100 тысяч, если что. Так что, дорогой Агромир, ты нас еще зови, пожалуйста. Мы поедем с удовольствием, еще много человек к тебе съездить хотят.
На этом говорим тебе до свидания, Агромир. Пьем соки Bliss и Meva и тебя вспоминаем. Ждем с нетерпением новых встреч. Спасибо за интереснейшую экскурсию, за внимание к нам, за твои вкусные соки!
Ну а теперь время вопросов и ответов
Собираясь на экскурсию на самаркандский завод по производству соков Bliss и Meva, участники группы Потребитель.уз задали сотрудникам и руководству завода более 600 вопросов. Мы опустим повторы, и приведем ответы на самые популярные вопросы. Если на какой-либо из важных вопросов мы не выложили ответ, то вы всегда можете задать его в теме конкурса.
Куда и что экспортирует Agromir? Правда, что экспортируете свою продукцию в США?
Да, правда. Имеет место экспорт соков в США. А также в Казахстан, Туркменистан, Афганистан, Китай, Индию и Японию. Помимо готовой продукции в виде соков, экспортируется и готовый концентрат из наших фруктов. Соки концентрированные экспортируют в Россию и Казахстан, где из него восстанавливают соки нескольких популярных брендов.
Обогащаете ли соки витаминами?
Нет не добавляем ничего. В соках Bliss и Meva только естественные (природные) витамины, которые содержатся в самих фруктах.
Сколько кг яблок нужно чтобы получить литр сока Блисс? Около 1200гр. Нужно отминусовать кожуру и сердцевину.
Какие консерванты добавляете? Никаких.
Если не добавляете консерванты, то как может ваш сок не портится так долго?
Когда вы делаете домашнюю консервацию, вы тоже не добавляете никаких консервантов. Просто стерилизуете в чистой, неокисляющейся таре - банке. Мы проводим ультрапастеризацию - это нагрев при высоком давлении. Ультрапастеризация позволяет сохранить больше витаминов, чем стерилизация, за счет снижения температуры. Именно высокое давление позволяет понизить температуру, и при этом убить всю вредную бактериальную флору.
Откуда ананасы, апельсины и другие тропические фрукты? У нас же их не выращивают. Добавляете порошок? (тут надо хитро прищуриться)
Никакого порошка. Точно также, как мы загущаем сок из наших отечественных яблок, вишни, смородины, ежевики, персиков, абрикосов и других, страны, в которых отлично растут ананасы, манго, апельсины и прочая экзотика, производят из них сок и загущают выпариванием избытка воды. Получают абсолютно натуральный концентрат, очень-очень густой сок, до состояния пасты. Вот его-то мы и закупаем. В основном из Израиля, он там очень хорошего качества. Ваши участники группы его напробовались :)
Откуда конкретно фрукты для соков? Какой фрукт из какой области?
Яблоки, томаты, виноград, вишня в основном из окрестностей Самарканда и Самаркандской области. В том числе из собственных садов Агромира. Гранат и айву поставляет Сурхандарья. Малина, ежевика и клубника идут из Ташкента и Ташкентской области. В Бостанлыкском районе малина и ежевика особенно хороши.
Какую воду вы используете для восстановления сока? Как фильтруете?
У Агромира есть собственная артезианская скважина, вода в которой высочайшего качества и чистоты, оптимально подходящая для нормализации соков. Вот только ее и используем.
Отличаются ли соки "зимние" и соки "летние"?
Для того, чтоб гарантировать покупателю определенный вкус любимого сока, и осуществляют восстановление сока из фруктового концентрата, который производят именно в тот период, когда каждый конкретный фрукт особенно хорош. Этот способ позволяет гарантировать для каждой партии, вне зависимости от времени года, определенный вкус, сладость, аромат и густоту.
Самый любимый потребительский вопрос - про плесень, которую кто-то обнаружил в соке
Соки Bliss и Meva натуральные, без добавления консервантов, а, следовательно, как и в любом живом соке в нем может завестись плесень. С консервантами плесень не живет. Но! Чтобы плесень завелась, ее споры как-то должны проникнуть в пачку. Производственные линии Agromir устроены таким образом, что никакие бактерии или споры не могут выжить в соке во время процесса производства. Цикл совершенно замкнут. Следовательно, если в соке появилась плесень, то причина одна - разгерметизация пачки. То есть, в пачке где-то дырочка, через которую попадает воздух, который вполне может быть осеменен плесневыми спорами.
Где произошла эта разгерметизация - это вопрос вопросов.
- Пачку могли травмировать при погрузке или транспортировке до точки продаж
- Пачку могли повредить в точке продажи
- Человеческий фактор тоже возможен, но он крайне редок на заводе Агромир, так как каждая пачка сока проходит множество проверок мощными датчиками. Единственный шанс, когда это может случиться - разве что в момент внезапной остановки конвейера, когда 4 крышечки остаются в автомате. Но даже в этом случае персонал производит необходимые действия, чтобы крышечки сели ровно, не повредив пачку.
- Бывали случаи, когда в точке продажи, нечестные люди открывали крышку, нарушив защитное кольцо. Отпивали сок, закручивали крышку и ставили на место, на прилавок. Особенно часты подобные случаи во время проведения акций, в которых что-то нарисовано под крышечкой.
Поэтому покупая сок, обязательно проверяйте целостность защитного кольца. Оно должно плотно прилегать к крышке и быть закрепленным на ней. Вот мы взяли пачку с конвейера и открутили крышку, защитное колечко просело вниз. Это четко видно на фотографии.
Слегка сжав пачку сока, вы можете ощутить, выходит из нее воздух или она остается несжимаемой.
Можно ли определить почему произошла проблема?
Конечно можно. Для этого покупатель должен предоставить проблемную пачку сока. Образец сока каждой партии хранится на заводе в специальном архиве в течении года. Его всегда можно сравнить с пачкой из точки продажи. Если в образце нет проблем, то и все остальные пачки этой партии таковы. Далее следует изучить упаковку на предмет повреждений и саму плесень. Видов плесени существует множество. По ее виду во многих случаях можно сразу сказать, при каких условиях она попала в пачку. В любом случае, причиной является разгерметизация и ее, эту причину, нужно выявлять. Сотрудники завода Агромир всегда готовы принять на экспертизу сок как в свою лабораторию, так и провести экспертное исследование в независимой лаборатории. Потому что уверены в своем продукте.
А не лучше ли производить неосветленный сок, буквально первого отжима?
Ваши участники попросили нас набрать сок первого отжима, снять его сразу во время процесса с производственной линии, чтобы попробовать. Мы не ожидали этого вопроса, поэтому набрали не в красивую емкость, а просто в чистую стеклянную банку. Вы идите ее в руках у технолога Натальи Глуховой.
Это очень вкусный и полезный сок. Но он совершенно не имеет товарного вида за счет присутствия мякоти. Ведь там и косточки яблочные отжимались тоже. Да, они полезны, но практика показывает, что покупатель хочет иметь на своем столе кристально прозрачный напиток.
Поэтому наш сок проходит фильтрацию вот до такого состояния янтарной чистоты. Если бы был спрос на нефильтрованные соки первого отжима, то для нас не было бы проблем такой стерилизовать и разливать. Но пока спроса нет.
Чем отличаются сок, нектар, морс и сокосодержащий напиток?
В соках фруктовая часть обязана составлять 100%. По стандартам в соки даже нельзя добавлять сахар более 1,5%. Иначе он уже не сок. А вот регулятор кислотности можно. Ну еще и воду в густой концентрат для восстановления до исходного состояния плотности сока. Все остальные напитки производят с добавлением и сахара, и кислинки, и смеси фруктов, и воды в разных процентовках для достижения оптимального вкусового эффекта.
Почему не производите соки из дыни, арбуза и тыквы?
Не пользуются спросом. Мы в Узбекистане привыкли употреблять все это в свежем виде, да и цены на них не высоки. Будет спрос - произведем. Без проблем.
Планируете ли вы производить соки совсем без сахара?
А мы их уже давно производим. Соки Bliss яблочный, гранатовый и томатный имеют чисто натуральную сладость. При их производстве сахар мы в них не добавляем. Совсем.
Кстати о томатном соке. Почему он у вас не соленый?
Считаем, что соль очень индивидуальный компонент. Каждый покупатель вправе сам решить, сколько соли ему с соком употреблять и как ему вкуснее. Соль всегда можно добавить по вкусу. А вот изъять соль из сока уже не получится.
Внедрены ли на производстве Bliss и Meva стандарты ISO?
На предприятии действует система менеджмента качества ISO 9001:2008 "Система менеджмента качества" и ISO 22000:2005 " Система менеджмента безопасности пищевой продукции" и FSSC 22000, который в том числе предусматривает систему FIFO (First in-First off), что означает "первый пришел - первый ушел". Остается только продукция из архивной комнаты (с каждой партии выпущенной продукции отбираются при производстве и отправляются на годичное хранение в архивную комнату). По истечении 1 года хранения проводятся повторные физико-химические и микробиологические исследования.
Эпилог
У участников экскурсии на завод по производству соков Bliss и Meva не осталось вопросов к сотрудникам завода. Они провели там несколько замечательных часов, и все видели сами. Спасибо, Agromir!
Из отзывов:
- Я в восторге! Агромир-сотрудники такие гостеприимные, приняли нас как самых дорогих родственников! Теперь буду агитировать всех близких на покупку их продукции я в ней уверена! Отдельная благодарность организаторам! Вы супер!
- Отличная поездка. Спасибо организаторам!!!
- Спасибо Наталье технологу Агромир ответила на все все вопросы !!!. Спасибо Лилия Николенко за организацию поездку в Самарканд за интересные рассказы про таинственный Самарканд. Спасибо всем, была очень дружная и интересная компания!
- Спасибо большое Всем организаторам за впечатлительный день! Компании Agromir желаю благополучия и новых достижений! Было здорово!)
- Спасибо всем, за интересную поездку, за впечатления. Было круто.
- Спасибо за теплый прием компании Агромир, всем участникам и организаторам! Очень много ярких впечатлений и эмоций.
- Спасибо организаторам, модераторам, несмотря на моё плохое самочувствие, эта была отличная поездка. Благодаря Потребителю очень сильно расширился мой кругозор. Я теперь разбираюсь практически во всем, начиная от соков и колбас, заканчивая ламинатом.
- Спасибо большое всем организаторам и участникам! Это было очень познавательное и интересное путешествие! Я получила огромное удовольствие!
- Спасибо и организаторам и участникам.
- Классные фотки, замечательная поездка, интересная экскурсия! А легенды и мифы Древнего Самарканда из уст Лилия Николенко вообще выше всяких похвал! Спасибо большое Потребитель, спасибо большое Агромир. :)
- Большое спасибо организаторам поездки в Самарканд на завод Agromir!!! Экскурсия была не только интересной, весёлой, но и познавательной. Отдельное спасибо Лилии Николенко, которая, как оказалось, не только хороший организатор, но и отличный гид. Узнала для себя много интересного не только о производстве соков, но и окунулась в историю Самарканда, полную тайн и легенд. Теперь я знаю как выбирать самаркандские лепёшки :) и где покупать настоящие сувениры. P.s.: вне группы модераторы совсем другие - добрые и пушистые :). А Эмиль сразил меня своей галантностью и тактичностью.
- Благодарю организаторов, модераторов, и участников, это было круто, впечатления супер класс, много чего нового узнали для себя. Эмиль и Лилия желаю Вам и участникам нашей группы процветания во всех начинаниях. Вы с большой буквой МОЛОДЦЫ!!!
- Спасибо Agromir за такую увлекательную поездку. Спасибо Потребитель.Уз за то, что Вы есть.
- Согласна со всем вышесказанным!!! Огромное спасибо Агромиру, организаторам и участникам!!! Было очень познавательно, интересно и позитивно!!!