2026-yil 15–22-may kunlari Latviyada O‘zbekiston va Tojikiston oziq-ovqat sanoati korxonalarining 18 nafar ishlab chiqarish rahbarlari va texnologik xodimlari mehmon bo‘ldi.
Tashrifda “Agromir” MChJ, “Maroqand Meva Sabzavot” MChJ, “Navigul” MChJ (O‘zbekiston), “Shiri Dushanbe” AJ, “Saodat” MChJ, “Oriyon Rustam” MChJ, shuningdek Xatlon tadbirkorlar uyushmasi va Tojikiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari va eksportchilari xalqaro assotsiatsiyasi a’zo korxonalari vakillari ishtirok etdi.
Dastur davomida mehmonlar Latvia University of Life Sciences and Technologies (LBTU) va Latviya oziq-ovqat sanoati korxonalari o‘rtasidagi innovatsiyalar yaratish, texnologiyalar transferi hamda ta’limni korxonalar ehtiyojlariga moslashtirish bo‘yicha hamkorlik modellari bilan tanishdilar. Shuningdek, ular oziq-ovqatni qayta ishlash korxonalarining tajribasini o‘rgandilar. Ishtirokchilar LBTUning Oziq-ovqat instituti va Bog‘dorchilik institutida mahorat darslarida qatnashish, shuningdek “Very Berry”, “Siera ražotne”, “Cido Group”, “Rāmkalni”, “Nutriboom”, “Balticovo”, “Gemoss”, “Avenei.lv” va “Vilvi Group” korxonalariga tashrif buyurish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. “Bior” Oziq-ovqat xavfsizligi, hayvonlar salomatligi va atrof-muhit ilmiy instituti oziq-ovqat xavfsizligi va gigiyena masalalari bo‘yicha ma’lumot berdi. Kasbiy faoliyatdan tashqari, mehmonlar Latviya madaniyati, tarixi va tabiati bilan ham tanishdilar.
Safar “O‘zbekiston va Tojikiston oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish uchun ta’lim va bilimlarning mosligi hamda mavjudligini oshirish” loyihasi ko‘magida tashkil etildi. Loyiha Latvia University of Life Sciences and Technologiesning Uzluksiz ta’lim markazi tomonidan amalga oshirilmoqda hamda Latviya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Taraqqiyot hamkorligi grant dasturi doirasida moliyalashtirilmoqda.
Loyiha yakunida ishtirokchi oziq-ovqat korxonalari innovatsion mahsulotlar va texnologiyalar yaratish uchun bilim va g‘oyalarga ega bo‘lishi, shuningdek Ochiq universitet ta’lim formatining afzalliklarini chuqurroq tushunishi kutilmoqda. Ochiq universitet mehnat bozorida faol bo‘lgan insonlarga oliy ta’lim olish imkoniyatini beradi. Erasmus+ dasturi doirasida va LBTU rahbarligida bunday ta’lim formati O‘zbekistonning ikki va Tojikistonning uchta oliy ta’lim muassasasida joriy etilgan.

С 15 по 22 мая 2026 года в Латвии находились 18 руководителей производств и специалистов технологического персонала предприятий пищевой отрасли Узбекистана и Таджикистана.
В визите приняли участие представители компаний ООО «Agromir», ООО «Maroqand Meva Sabzavot», ООО «Navigul» (Узбекистан), АО «Shiri Dushanbe», ООО «Saodat», ООО «Oriyon Rustam», а также компании-члены Ассоциации предпринимателей Хатлонской области и Международной ассоциации производителей и экспортёров сельскохозяйственной продукции Таджикистана (Таджикистан).
В ходе программы гости ознакомились с моделями сотрудничества между Latvia University of Life Sciences and Technologies (LBTU) и предприятиями пищевой отрасли Латвии в создании инноваций, трансфере технологий и обеспечении соответствия образования потребностям бизнеса, а также изучили опыт предприятий по переработке пищевой продукции. Участникам была предоставлена возможность участвовать в мастер-классах в Институте продовольствия LBTU и Институте садоводства, а также посетить предприятия “Very Berry”, “Siera ražotne”, “Cido Group”, “Rāmkalni”, “Nutriboom”, “Balticovo”, “Gemoss”, “Avenei.lv” и “Vilvi Group”. Научный институт безопасности пищевых продуктов, здоровья животных и окружающей среды “Bior” предоставил информацию по вопросам пищевой безопасности и гигиены. Помимо профессиональной программы, гости также познакомились с культурой, историей и природой Латвии.
Поездка была организована при поддержке проекта «Содействие соответствию и доступности образования и знаний для развития пищевой отрасли Узбекистана и Таджикистана». Проект реализуется Центром непрерывного образования Latvia University of Life Sciences and Technologies и софинансируется Министерством иностранных дел Латвийской Республики в рамках программы грантов по сотрудничеству в целях развития.
Ожидается, что после реализации проекта участвующие предприятия пищевой отрасли получат знания и идеи для разработки инновационных продуктов и технологий, а также понимание и уверенность в преимуществах формата обучения Открытого университета. Открытый университет предоставляет возможность получения высшего образования людям, уже находящимся на рынке труда. В рамках программы Erasmus+ и под руководством LBTU такой формат обучения был создан в двух высших учебных заведениях Узбекистана и трёх — Таджикистана.