12-16 iyun kunlari AGROMIR Kompaniyalari guruhi Toshkentdagi “O'zekspomarkaz”da Birinchi Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasida ishtirok etdi. Kompaniya bunday tadbirlarda bundan oldin ham ko`p marotaba qanashganiga qaramay bu yarmarka davomida unutilmas tajribaga ega bo`ldi.
Ushbu yarmarka tashkilotchilari va ishtirokchilarining asosiy maqsadi xorijiy qayta ishlash va savdo kompaniyalariga meva va sabzavot, poliz va dukkakli ekinlar yetishtirishda o'zbek fermerlarining salohiyatini taqdim etish va shu orqali eksport darajasi ortirishdan iborat edi.
AGROMIR Kompaniyalari guruhi mamlakatimizdagi sharbat va nektarlarni, sharbat konservalarining eng yirik ishlab chiqachuvchisi bo`lib, yarmakada o`z maxsulotlatlaring keng assortimentini taqdim etdi. Yarmarka qatnashuvchilari va mehmonlariga barcha maxsulotlarning sifati va tabiyligini sinab ko`rish imkoniyati taqtim etildi
AGROMIR Kompaniyalari guruhi tashkilotchilar tomonidan qo`yilgan barcha maqsadlarga erishdi deb aniq ayta olamiz. Yarmarka mehmonlari bizning barcha maxsulotlarimizni, sharbat va nektarlarni, sharbat konservalari, uzumchilik maxsulotlarini tatib ko`rish imkoniyatiga ega bo`lishdi. Bundan so`ng biz xorijiy mehmonlar bilan tanishish imkoniyatiga ega b`oldik.
Bir ko`rgazmadan ikkinchisiga o`tish mobaynida xalqaro mehmonlar mamlakatimizning barcha hududlaridan keltirilgan poliz ekinlari , meva va sabzavotlarning ko`rinishi va tamidan bahramand bo`lish Imkoniyatiga ega bo`lishdi.
Latviya Tashqi ishlar vazirligi bosh sekretari o`rinbosari Eduard Stiprays, shuni takidlab o`tdiki, O`zbekiston mevalari Pribaltika aholisi ichida anchadan beri mashxurlikni egallashga ulgurishgan. Davlat miqiyosida ahamiyatli ushbu tadbir yakunida xorijiy kompaniyalar va mahalliy ishlab chiqaruvchilar o`rtasida bir qator kelishuvlarga qo`l qo`yildi. Ushbu kelishuvlarning rivojlanishi natijasida meva va sabzavot, poliz va dukkakli ekinlar exportining yangigi cho`qqilarini zarb etilishi kutilmoqda.

С 12 по 16 июля группа компаний Agromir принимала участие в Первой Международной плодоовощной ярмарке, которая состоялась в ташкентском «Узэкспоцентре». Хотя компания участвует в подобных мероприятиях не в первый раз, мы приобрели очень богатый опыт и много положительных впечатлений.
Основной целью ярмарки было увеличение информированности зарубежных перерабатывающих и торговых компаний о потенциале узбекских фермеров в сфере выращивания плодоовощных, фруктовых, бахчевых и бобовых культур и, как результат, увеличение уровня экспорта в нашей стране.
Являясь одной из крупнейших компаний в Узбекистане по производству соков и нектаров, консервации и соковых концентратов, группа компаний Агромир представила на ярмарке весь ассортимент своей широкой продукции. Участникам и гостям выставки была предоставлена возможность убедиться в высоком качестве и натуральности производимой продукции.
Говоря о других событиях ярмарки. Передвигаясь от одного стенда к другому, международные гости могли полностью прочувствовать атмосферу восточного базара, оценить вкус и внешний вид бахчевых, овощей и фруктов из всех областей нашей Родины. Эдуард Стипрайс, заместитель госсекретаря Министерства иностранных дел Латвии отметил, что наши фрукты уже имеют огромную популярность среди жителей стран Прибалтики.
По итогам этого важного в государственных масштабах мероприятия между зарубежными компаниями и местными экспортёрами были заключены договора-намерения, которые при должном развитии, обещают вывести экспорт фруктов, овощей, бахчевых и бобовых Узбекистана на совершенно иной уровень.